Jeżeli chcemy cieszyć się zdrową i piękną skórą, nie wystarczy, iż zadbamy o najwyższej klasy pielęgnacyjne kosmetyki. Na to jak prezentuje się nasza cera, wpływ mają wszelkie produkty, które na nią nakładamy, a zatem także kolorowe kosmetyki. Właśnie z uwagi na to, warto będzie rozpocząć używanie podkładu mineralnego, który będzie dla skóry znacznie łaskawszy, aniżeli jego odpowiedniki konwencjonalne.
Pierwsze podkłady mineralne pojawiły się na rynku kosmetycznym w latach 70 ubiegłego wieku. Z początku, za sprawą swoich właściwości leczniczych, podkłady zawierające minerały stosowane były przez panie po przebytych zabiegach medycyny estetycznej, żeby możliwie stało się przyspieszenie procesu gojenia skóry. Niemniej jednak, bardzo szybko zauważono, iż tego typu produkt nie tylko leczy rany i podrażnienia, ale zapobiega również powstawaniu nowych niedoskonałości.
Od zwykłych podkładów, te zawierające minerały odróżniają się niewątpliwie składem. Na próżno możemy szukać w nich sztucznie otrzymywanych barwników. Zamiast składników chemicznych, podkłady mineralne, zawierają najczęściej tylko tlenek cynku, mikę, jak i tlenek tytanu. Wymienione składniki są bardzo dobrze przyswajalne przez niemalże każdy spośród rodzajów cery.
Podkład mineralny w płynie czy w pudrze?
Podkłady mineralne raczej rzadko występują pod postacią kremu - najbardziej popularną ich formą jest zdecydowanie puder. Wynika to bezpośrednio z faktu, iż minerały w formie sproszkowanej, następują w niej zupełnie naturalnie. Stworzenie z nich pudru albo płynu ponosi za sobą konieczność dodawania następnych składników. Nie oznacza to jednakże, iż produkt ten staje się chemiczny. Podkłady mineralne pod postacią kremu nierzadko powstają na drodze połączenia masła babassu z minerałami, a więc surowcami w pełni naturalnymi, dlatego bez żadnego problemu mogą stosować je osoby mające problemy z występowaniem trądziku. Niestety, bardziej płynne postaci wymagają zastosowania konserwantów, gdyż w innym przypadku mogłoby dochodzić do rozmnażania się drobnoustrojów w wymienionym produkcie. Podczas wybierania mineralnego podkładu, warto będzie zatem dokładnie zapoznawać się ze składem wybranych kosmetyków.
Jak aplikować podkład mineralny?
Metoda aplikowania mineralnego podkładu zależna będzie od jego formuły. Jednakże, istnieją swego rodzaju zasady, których trzeba przestrzegać bez względu na rodzaj produktu. Po pierwsze, skórę należy właściwie przygotować przed nałożeniem makijażu, zaś postawę musi zawsze stanowić dobra, właściwie dobrana do konkretnego rodzaju cery pielęgnacja. Nawet najlepszy podkład mineralny nie będzie w stanie ukryć zaniedbanej cery i będzie się źle na niej prezentował. Pod podkład mineralny najlepiej będzie nałożyć krem, który szybko i dobrze się wchłonie. Ten, który zostawia po sobie delikatny film, lepiej pozostawić na noc - jego warstwa może bowiem prowadzić do rolowania się podkładu.
Podkład mineralny w pudrze
Podkład mineralny w postaci sypkiej, wymagać będzie zakupienia pędzla rodzaju kabuka. Jest to specjalistyczny pędzel, który odznacza się gęstym, krótkim i grubym włosiem, jak i króciutką rączką. Sprawdzi się również puszysty, mięciutki pędzel. Zanim nałożymy wymieniony produkt, warto będzie wysypać jego niewielką ilość na denko od słoiczka i dopiero wówczas pokryć pudrem pędzel. Istotne jest to, aby zrobić to równomiernie i dokładnie - w wymienionym celu rozetrzyjmy pędzelkiem produkt po całości denka, wpracowując go niejako we włosie. Pamiętajmy także, aby nie wysypywać na wieczko nazbyt dużych ilości podkładu - zawsze lepsze będzie uzupełnienie zbyt małej ilości kosmetyku, aniżeli nałożenie zbyt dużej ilości na pędzel, a więc - również na powierzchnię twarzy.
Jak aplikować podkład mineralny sypki?
Metodę aplikowania mineralnego podkładu pod postacią pudru, dobrze będzie uzależnić od rodzaju naszej cery. Chociaż warto jest przetestować różne opcje, na ogół w przypadku normalnej cery, mieszanej albo tłustej najlepiej sprawdzają się koliste ruchy, zaś w przypadku suchej skóry, naczyniowej albo wrażliwej posuwiste i krótkie ruchy przeprowadzane z góry na dół. W przypadku każdego rodzaju cery powinniśmy zaś sprawdzić stemplowanie. Po tym, jak nałożymy produkt na pędzel, jego nadmiar musimy strzelać, przykładowo stukając pędzelkiem o pokrywę. Podkład musimy rozłożyć równomiernie na całej twarzy, rozpoczynając od jej centralnej części i kierując się na zewnątrz. Jeżeli pojedyncza warstwa to dla nas za mało, możemy polepszyć krycie, dokładając następne.