Nowoczesne soczewki i oprawki do okularów, mogą nie tylko poprawić wzrok pacjenta, ale także sprawić, że będziemy wyglądać modnie i elegancko.
Rodzaje soczewek do okularów
Współcześnie znajdziemy wiele rodzajów soczewek, klasyfikowanych według różnych zmiennych. Ich wybór powinien przebiegać pod okiem specjalisty. Zatem potrzebny nam będzie tutaj dobry optyk. Kraków to jedno z tych miast gdzie bez problemu znajdziemy odpowiedniego specjalistę.
Najpopularniejsze są soczewki do korekcji krótkowzroczności. Moc optyczna takich soczewek, wyrażona w dioptriach, ma znak „-” i jest soczewką rozpraszającą. Soczewki do korekcji nadwzroczności (dalekowzroczności) to soczewki zbieżne. Miejsce gdzie znajdziemy dobrego optyka w Krakowie, to też sklep, gdzie znajdziemy soczewki do korekcji astygmatyzmu.
Wada wzroku, taka jak astygmatyzm, może występować u osób cierpiących zarówno na krótkowzroczność, jak i nadwzroczność. Główna różnica między soczewkami do korekcji astygmatyzmu polega na tym, że mają one różną moc optyczną w różnych osiach. Dla ułatwienia można spróbować wyobrazić sobie soczewkę, której przednia powierzchnia jest sferyczna, a druga cylindryczna (dlatego soczewki do korekcji astygmatyzmu często nazywane są cylindrycznymi, a parametr charakteryzujący stopień astygmatyzmu nazywany jest walcem ). Zatem soczewka cylindryczna będzie miała dwie osie - o minimalnej mocy optycznej (w przekroju podłużnym cylindra) i maksymalnej (w przekroju cylindra).
Wyróżniamy też zróżnicowanie soczewek pod kątem materiału z jakiego są stworzone. Jest to:
- - plastik (polimer, organiczny);
- - szkło (mineralne).
Plastik z kolei dzieli się na:
- - polimer;
- - poliwęglan;
- - nowe materiały pod różnymi nazwami handlowymi (np. trivex 1.53).
Plastikowe soczewki mają 2 lub więcej razy mniejszy ciężar właściwy niż szkła mineralne. Istnieją organiczne soczewki z poliwęglanu. Poliwęglan jest najbardziej odporny na uderzenia. Nawet jeśli je złamiesz, nie rozpryskuje się na małe kawałki o ostrych krawędziach, które są niebezpieczne dla oka, jak to ma miejsce w przypadku mineralnych soczewek okularowych. Szczególnie polecane są dla dzieci i sportowców.
Jedną z najważniejszych cech soczewek okularowych jest ich waga. W dzisiejszych czasach nikt nie chce nosić ciężkich okularów, które pozostawiają widoczne ślady na nosie. Dlatego cięższe mineralne soczewki okularowe zostały zastąpione na całym świecie lekkimi organicznymi (plastikowymi) soczewkami okularowymi. Jednak organiczne soczewki okularowe różnią się właściwościami materiałów, z których są wykonane. Najważniejsze z nich to współczynnik załamania światła (indeks) i ciężar właściwy. To od nich w dużej mierze zależy, jak lekkie i cienkie będą soczewki okularowe.
Im wyższy współczynnik załamania światła (współczynnik, n) materiału, z którego wykonana jest soczewka okularowa, tym będzie cieńsza, ponieważ taka soczewka ma mniejszą krzywiznę powierzchni niż soczewki okularowe o tej samej mocy optycznej, ale wykonane z materiał o niższym n. Im cieńsza soczewka okularowa, tym jest lżejsza, a cienkie soczewki okularowe wyglądają atrakcyjniej. Soczewki okularowe wykonane z polimerów o wysokim indeksie będą cienkie i lekkie nawet przy wysokich dioptriach. Ze względu na rodzaj soczewki okularowe można podzielić na:
- jednoogniskowe - to znaczy posiadające jedno ognisko (jedną dioptrię);
- wieloogniskowe - soczewki o złożonym kształcie, mające kilka ognisk (odpowiednio trzy i dwa).
Jeśli masz krótkowzroczność lub dalekowzroczność (nadwzroczność), z astygmatyzmem lub bez wtedy potrzebujesz zwykłych soczewek jednoogniskowych. Jeśli pojawia się pogorszenie wzroku związane z wiekiem (akomodacja oka zmniejsza się, a jest to spowodowane zmniejszeniem elastyczności soczewki), możesz potrzebować wieloogniskowej soczewki.
Oprawki okularów dopasowane do kształtu twarzy
Wybierając oprawki, należy zwrócić uwagę nie tylko na konstrukcję, ale także na dopasowanie kształtu do przyszłych soczewek, wielkość otworów, materiał i wiele innych niuansów.
Jeśli masz duży „minus” (od -4), to soczewki korekcyjne z reguły będą grube na krawędziach i cienkie w środku. Oznacza to, że soczewki na krawędziach muszą być „zamaskowane”: najładniej będą wyglądać w plastikowych oprawkach z szerokimi zausznikami. Jeśli masz poważną nadwzroczność (od +4), soczewka będzie cienka na krawędziach i gruba w środku. Do tych soczewek najlepiej nadają się zaokrąglone oprawki. Aby okulary z takimi okularami wyglądały korzystnie, najłatwiej jest użyć oprawek z dużym otworem, innymi słowy, z dużymi soczewkami.
Oprawki „niewidoczne” z przykręcanymi soczewkami nie są zalecane dla dioptrii większych niż +/- 4. W przypadku modeli z „plusem” ryzyko przekrzywienia jest zwiększone ze względu na cienką soczewkę na krawędziach. Konieczne jest przymierzenie oprawki, a trzeba pamiętać, że po założeniu soczewek oprawka stanie się cięższa. W trakcie dopasowywania warto potrząsnąć głową, przechylając ją do przodu, na boki, upewniając się, że oprawka nie odpadnie, a zauszniki nie opierają się o skronie. Górna linia oprawek okularów powinna zakrywać brwi nie więcej niż o jedną trzecią lub pozostawić ją otwartą.
Kształt ramy może podkreślać lub odwrotnie ukrywać pewne szczególne cechy twarzy. Zaleca się, aby wybrać oprawkę w przeciwieństwie do kształtu twarzy, czyli np. do twarzy okrągłych potrzebne są oprawki kwadratowe i kanciaste, do kwadratowych - zaokrąglone. Jeśli założysz okrągłą ramkę na okrągłą twarz, będzie ona wyglądać na jeszcze bardziej okrągłą i większą. Twarze z wydatnymi kośćmi policzkowymi lub wyraźnymi liniami podbródka zostaną usztywnione dzięki oprawie z ostrymi narożnikami, ściętymi krawędziami i prostokątnym kształtem. Największe szczęście mają właściciele owalnej twarzy - pasuje do prawie wszystkich rodzajów soczewek.