Pracoholizm wpływa na wszystkie obszary życia danej osoby i może być szczególnie szkodliwy dla jej dobrostanu emocjonalnego. Na przykład pracoholicy często czują, że nigdy nie są wystarczająco wydajni i mogą konkurować z innymi o awans zawodowy. Dodatkowo, mogą mieć trudności z porzuceniem relacji zawodowych, co prowadzi do przedkładania pracy nad intymność z rodziną i przyjaciółmi. Pomimo korzyści wynikających z pracoholizmu, ważne jest, aby zrozumieć czynniki ryzyka i dostępne opcje leczenia.
Pracoholizm - objawy
Poza poczuciem braku skuteczności w pracy, pracoholicy mogą mieć również historię nadmiernych osiągnięć w innych dziedzinach. Oprócz tego, pracoholicy mogą mieć obsesję na punkcie doskonałości. Możliwe jest również, że pracoholicy mają pewne genetyczne predyspozycje do obsesyjno-kompulsywnych zaburzeń osobowości. Objawy pracoholizmu są różne u poszczególnych osób.
Podczas gdy wielu pracoholików zastanawia się, czy nie pracują za dużo, często odczuwają oni wewnętrzną presję, aby kontynuować pracę. Oprócz intensywnej presji pracy, mogą mieć natrętne myśli o swojej pracy, nawet gdy nie są przy biurku. Pomimo wpływu pracoholizmu na zdrowie psychiczne danej osoby, osoby z tym zaburzeniem często muszą zwiększyć ilość czasu spędzanego w pracy, aby poczuć się lepiej.
Innym objawem pracoholizmu jest niemożność zaprzestania pracy. Pracoholik nie przestanie pracować nawet wtedy, gdy widzi montowanie negatywnych konsekwencji. Chęć pracy może być również napędzana przez strach przed porażką. Oprócz objawów fizycznych, pracoholicy mogą zaniedbać swoją rodzinę, sprzątanie lub praktykę przez długie okresy czasu. Osoby cierpiące na pracoholizm raczej nie cieszą się życiem rodzinnym, ponieważ są tak pochłonięte swoją pracą.
Jak leczyć uzależnienie od pracy?
Opcje leczenia pracoholizmu różnią się pod względem skuteczności. Podczas gdy terapia poznawczo-behawioralna może skutecznie zmniejszyć objawy pracoholizmu po kilku miesiącach, terapia psychodynamiczna może wymagać od sześciu miesięcy do trzech lat, zanim przyniesie trwały efekt. Leczenie stacjonarne może być konieczne, jeśli objawy są ciężkie. Terapia rodzinna może być również zalecana dla pracoholików, którzy zaniedbywali rodzinę przez pracę. Poniżej wymienione są niektóre z najczęstszych zabiegów dostępnych dla pracoholizmu.
Skutki pracoholizmu
Pracoholicy są nie tylko niezdrowi psychicznie, ale także ryzykują swoje zdrowie fizyczne. Wysokie ciśnienie krwi i stres to powszechne fizyczne skutki pracoholizmu. Ludzie, którzy angażują się w pracoholizm mogą również cierpieć z powodu depersonalizacji, samotności, depresji i drażliwości. W rezultacie mogą mieć problemy z realizacją swoich celów i doświadczaniem satysfakcji z pracy i wydajności. Te negatywne skutki mogą mieć poważne konsekwencje. Tak więc, jeśli ty lub bliska osoba cierpi na pracoholizm, ważne jest, aby szukać pomocy już dziś.
Chociaż pracoholizm nie jest stanem medycznym, jest to niezwykle powszechne zaburzenie zachowania, które dotyka do 30% populacji ogólnej. Chociaż nie ma oficjalnej diagnozy, istnieją dowody na to, że pracoholizm jest podobny do innych uzależnień behawioralnych, w tym tych, które wpływają na relacje i życie społeczne. Pracoholizm często pojawia się u osób, które mają niską samoocenę lub dysfunkcyjny dom. Jest też częstym objawem depresji, lęków i zaburzeń psychicznych.