Probiotyki zyskują na popularności od lat jako zszywka dla zdrowia jelit i ogólnego dobrego samopoczucia i witalności. W rezultacie istnieje mnóstwo informacji na temat probiotyków i ich działania, ale nie wszystkie z nich są dokładne. Tutaj obalamy trzy najczęstsze mity związane z probiotykami i dostarczamy informacji, których potrzebujesz, aby wybrać najlepszy probiotyk dla swojego zdrowia!
1. Probiotyki są niepotrzebne
Niektórzy unikają probiotyków ze względu na fakt, że składają się one z aktywnych bakterii, podczas gdy inni uważają, że probiotyki są niepotrzebne dla codziennego zdrowia, ponieważ organizm może sam wytwarzać zdrowe bakterie. Chociaż jest to prawda, organizm może sam wyprodukować wystarczającą ilość zdrowych bakterii tylko wtedy, gdy jest w optymalnym stanie zdrowia. A niestety, nikt nie jest doskonały. Zła dieta, leczenie antybiotykami, zanieczyszczenia i niezliczone inne czynniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie jelit, prowadząc do braku zdrowych bakterii, które mogłyby prawidłowo wspierać Twój układ odpornościowy i trawienny. Probiotyki mogą zapewnić zdrowe bakterie w twoich jelitach, których może brakować i pomóc uspokoić wiele problemów zdrowotnych, takich jak wzdęcia, zmęczenie i niestrawność.
2. Wszystkie probiotyki są jednakowe
Chociaż pojęcie probiotyków mających jeden model dopasowany do wszystkich jest miłe, to po prostu nie jest to prawdą. Istnieje nieskończona różnorodność probiotyków na rynku, wszystkie z różnych szczepów i ilości bakterii na suplement. Może to prowadzić do sporego zamieszania, gdy próbuje się znaleźć odpowiedni probiotyk, ale kluczem jest skupienie się na samych szczepach. Wiele wiodących marek probiotyków wykorzystuje szczepy, które nie są w stanie przetrwać trudnej sytuacji w żołądku w drodze do jelit, co w zasadzie oznacza, że są one martwe po przybyciu i nie mogą wspierać zdrowej flory jelitowej zgodnie z obietnicą. Dlatego też, zdolność do przetrwania jest kluczowa.
Jednym z przykładów lepszej przeżywalności są bakterie przetrwalnikowe. Szczepy probiotyczne w postaci przetrwalników mają 99,999% wskaźnik przeżywalności w systemie żołądkowym, dzięki czemu mogą dotrzeć żywe do jelit, gdzie naprawdę wykonują swoją pracę. Zapewnia to lepszą potencję probiotyku i zdrowszą równowagę flory jelitowej!
3. Im wyższa liczba CFU, tym lepszy probiotyk
CFU to skrót od "jednostek tworzących kolonię" i odnosi się do liczby bakterii w probiotykach zdolnych do dzielenia się i tworzenia kolonii. Na przykład, jeśli dany probiotyk twierdzi, że ma 5 miliardów CFU, to każdy pojedynczy suplement zawiera 5 miliardów bakterii. Ponieważ probiotyki koncentrują się na dostarczaniu zdrowych bakterii, sensowne jest, aby mieć jak najwięcej CFU, ale ilość nie pokona jakości. Jak wspomniano powyżej, przeżywalność i siła działania szczepów użytych w probiotykach powinna mieć pierwszeństwo przed CFU, ponieważ duża liczba bakterii, które nie mogą przetrwać, jest tak samo przydatna dla organizmu, jak brak bakterii w ogóle.
Co więcej, bakterie probiotyczne są naprawdę skuteczne tylko wtedy, gdy są to organizmy, które już istnieją w jelitach, dostarczane w wyższym stężeniu niż to, co już w nich żyje. Wiele probiotyków wykorzystuje szczepy bakterii, które już istnieją w bardzo wysokich stężeniach, co oznacza, że nie będą one tak skuteczne. Na przykład, dodanie 100 miliardów CFU szczepu, który już istnieje w dużych ilościach, jest równoważne z dodaniem kropli wody do już pełnego wiadra. Niewiele się stanie.
Szczepy przetrwalnikowe działają najlepiej w tym scenariuszu, ponieważ flora jelitowa człowieka zawiera naturalnie niskie stężenie bakterii przetrwalnikowych. Dlatego też, przetrwalniki mogą być uzupełniane w wyższym stężeniu znacznie łatwiej niż bardziej powszechne szczepy bakterii jelitowych, co czyni je skutecznym, łatwym do przetrwania rozwiązaniem probiotycznym!